Pracownicy

Złoty medal EURO

  • 1991  –  J.Błażewicz, R.Słowiński, J.Węglarz

Doktorat Honoris Causa

  • 2009  –  J.Węglarz – Uniwersytet Zielonogórski
  • 2008  –  R.Słowiński – Uniwersytet Techniczny w Chanii na Krecie (Πολυτεχνείο Κρήτης)
  • 2008  –  J.Węglarz – Uniwersytet Śląski
  • 2008  –  J.Węglarz – Politechnika Gdańska
  • 2006  –  J.Błażewicz – Universtaet Siegen, Niemcy
  • 2006  –  J.Węglarz – Politechnika Poznańska
  • 2005  –  J.Węglarz – Politechnika Częstochowska
  • 2002  –  J.Węglarz – Akademia Górniczo-Hutnicza
  • 2001  –  J.Węglarz – Politechnika Szczecińska
  • 2001  –  R.Słowiński – Universite Paris Dauphine, France
  • 2000  –  R.Słowiński – Faculte Polytechnique de Mons, Belgia

Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

  • 2005  –  R.Słowinski
  • 2000  –  J.Weglarz

Stypendia Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

  • 2004  –  B.Walter, M.Komosiński
  • 2003  –  B.Walter
  • 2001  –  M.Kasprzak, M.Sterna
  • 1999  –  G.Waligóra
  • 1996  –  M.Hapke
  • 1995  –  A.Jaszkiewicz
  • 1993  –  M.Drozdowski, J.Stefanowski

Laureaci konkursu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej na trzyletnie subsydia dla uczonych

  • 2001  – R.Słowiński

Członkowie Polskiej Akademii Nauk

  • Jacek Błażewicz
  • Jan Węglarz
  • Roman Słowiński (członek korespondencyjny)

Nagrody Polskiej Akademii Nauk

  • 2016  –  R.Słowiński, nagroda Prezesa Polskiej Akademii Nauk za opracowanie innowacyjnych metod obliczeniowych inteligentnego wspomagania decyzji, a także za aktywną działalność upowszechniającą naukę w Oddziale PAN w Poznaniu.
  • 2013  –  P.Formanowicz, nagroda od Wydziału IV Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie informatyki za cykl artykułów „Informatyczne modele procesów biologicznych”.
  • 2009  –  P.T. Wojciechowski nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatyki za pracę „Language Design for Atomicity, Declarative Synchronization and Dynamic Update in Communicating Systems”.
  • 2008  –  M.Sterna nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatykiza pracę „Late Work Scheduling in Shop Systems”
  • 2005  –  M.Kasprzak nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatykiza pracę „Combinatorial Models and Methods for Reading Genomic Sequences”
  • 2002  –  J.Stefanowski nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatykiza pracę „Algorytmy indukcji reguł decyzyjnych w odkrywaniu wiedzy”
  • 1999  –  M.Drozdowski nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatykiza pracę „Selected problems of scheduling tasks in multiprocessor computer systems”
  • 1996  –  J.Nawrocki nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatykiza pracę „Projektowanie i optymalizacja dynamicznego przydziału pamięci dla systemów czasu rzeczywistego”

Nagroda Premiera

  • 2007  –  P.Formanowicz za pracę habilitacyjną
  • 2001  –  G.Waligóra za pracę doktorską
  • 2000  –  M.Kasprzak za pracę doktorską
  • 1998  –  M.Drozdowski za pracę habilitacyjną
  • 1996  –  A.Jaszkiewicz za pracę doktorską

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dwn. Edukacji Narodowej)

  • 2009  –  P.T. Wojciechowski, nagroda indywidualna za pracę habilitacyjną
  • 2001  –  K.Krawiec, nagroda indywidualna za pracę doktorską
  • 1996  –  A.Jaszkiewicz nagroda indywidualna za pracę doktorską
  • 1995  –  J.Stefanowski nagroda indywidualna za pracę doktorską
  • 1993  –  R.Słowiński, J.Stefanowski, A.Jaszkiewicz, nagroda zespołowa za wyniki badań naukowych

Wyróżnione prace doktorskie

  • 2010  –  W.Jaśkowski, wyróżnienie w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie Sztucznej Inteligencji przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Sztucznej Inteligencji.
  • 2006  –  M.Szachniuk, Europejska nagroda za pracę doktorską (European Doctoral Dissertation Award) przyznana przez Europejskie stowarzyszenie Towarzystw Badań Operacyjnych EURO.
  • 2001  –  K.Krawiec, J.Jelonek – (I nagroda ex aequo), P.Formanowicz (wyróżnienie) w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską organizowanym przez Fundację Krzewienia Nauk Systemowych, Polskiej Akademii Nauk.
  • 2001  –  K.Krawiec, konkurs   Towarzystwa Przetwarzania Obrazów na najlepszą rozprawę doktorską.

Inne konkursy i nagrody

  • 2010  –  R.Wrembel, IBM Faculty Award.
  • 2008  –  Zespół z zakładu ISWD, pod kierunkiem dra J.Jelonka, wyróżnienie w kategorii „Systemy obsługi pasażerów”, na targach TRANSEXPO w Kielcach.
  • 2008  –  A.Urbaniak, nagroda specjalna Aquarina im. doc. dr Krzysztofa Lipińskiego przyznana przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS) oraz SEEN Technologie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie Ochrony Środowiska Naturalnego.
  • 2007  –  K.Dembczyński, W.Kotłowski i M.Sydow (ostatnia osoba z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych) wygrali konkurs Knowledge Discovery Challenge organizowany w ramach konferencji ECML/PKDD’2007.
  • 2007  –  W.Jaśkowski, K.Krawiec, B.Wieloch wygrali konkurs Ant Wars.
  • 2007 – W.Jaśkowski, Stypendium Naukowe Miasta Poznania
  • 2006  –  A.Ławrynowicz, nagroda za najlepszy plakat „Pattern discovery from ABoxes of OWL DLP knowledge bases” na szkole Fourth Summer School (SSSW’06) (Cercedilla, Hiszpania),oraz nagroda za projekt zespolowy (razem z: Eva Blomqvist – Jönköping University, Sweden, Tamas Hauer – CERN, Andriy Nikolov – Open University, UK, Jetendr Shamdasani – CERN).
  • 2006  –  M.Miłostan, B.Walter, Stypendium Naukowe Miasta Poznania.
  • 2006  –  J.Błażewicz, Nagroda Naukowa Miasta Poznania.
  • 2004  –  Projekt Carrot2, specjalna nagroda dla narzędzi badawczych w konkursie European Academic Software Award (EASA) 2004.
  • 2000  –  zespół prowadzony przez M.Drozdowskiego, II miejsce w konkursie „Ekonomia internetowa na polskich uczelniach” organizowanym przezIntela i Prezydenta RP.
  • 1999  –  M.Komosiński, 5th European Conference on Artificial Life Research Award. Nagroda przyznawana młodym badaczom za wybitne prace z dziedziny sztucznego życia.

Osiągnięcia instytutu

  • 2008  –  Pierwsze miejsce w rankingu uczelni prowadzących kierunek Informatyka, przygotowanym przez Komitet Informatyki Polskiej Akademii Nauk.
  • 2004  –  Jesteśmy centrum doskonałości.