Students

Polish Information Processing Society contest for the best Master of Science thesis

  • 2011 – M. Witkowski, I award, supervisor: Jan Węglarz, Ph.D., Dr. Habil., Professor
  • 2010 – D. Brzeziński, II award, supervisor: Jerzy Stefanowski, Ph.D., Dr. Habil., Associate Professor
  • 2009 – M. Szubert, II award, supervisor: Krzysztof Krawiec, Ph.D., Dr. Habil., Associate Professor
  • 2008 – P. Domagalski, distinction, supervisor: Cezary Sobaniec, Ph.D.
  • 2007 – A. Dudczak, II award, supervisor: Jerzy Stefanowski, Ph.D., Dr. Habil., Associate Professor
  • 2004 – B. Paliświat, I award, supervisor: Jerzy Nawrocki, Ph.D., Dr. Habil., Associate Professor
  • 2002 – M. Żurawski, distinction, supervisor: Jerzy Stefanowski, Ph.D., Dr. Habil., Associate Professor
  • 1998 – M. Bocian, distinction, supervisor: Rafał Walkowiak, Ph.D., Assistant Professor
  • 1997 – K. Oborzyński and C. Sobaniec, distinction, supervisor: Jerzy Brzeziński, Dr. Habil., Associate Professor
  • 1997 – A. Czajka, distinction, supervisor: Jerzy Nawrocki, Dr. Habil., Associate Professor
  • 1997 – D. Słobodzian, III award, supervisor: Tadeusz Morzy, Dr. Habil., Associate Professor
  • 1995 – M. Kasprzak, distinction, supervisor: Jacek Błażewicz, Ph.D., Dr. Habil., Professor
  • 1994 – R. Mieńko, distinction, supervisor: Barbara Wołyńska Ph.D., Assistant Professor
  • 1990 – M. Idzikowski, P. Grzeszczak, II award, supervisor: Tadeusz Morzy, Dr. Habil., Associate Professor
  • 1987 – J. Stefanowski, distinction, supervisor: Roman Słowiński, Ph.D., Dr. Habil., Professor

ACM Collegiate Programming Contest

  • 2011 – T. Żurkowski, K. Baumgart, P. Żurkowski, advancement to world finals
  • 2009 – S. Wałkowski, A. Gawarkiewicz, T. Żurkowski, 6th place, (Central European Region, Wrocław)
  • 2008 – S. Wałkowski, A. Gawarkiewicz, T. Żurkowski, 4th place, (Central European Region, Wrocław)
  • 2007 – S. Wąsik, W. Mruczkiewicz, T. Żurkowski, 13th place, (Central European Region, Prague)
  • 2003 – W. Jaśkowski, S. Skowronek, S. Wąsik, 12th place, (Central European Region, Warszawa)
  • 2001 – J. Chmiel, B. Nowierski, S. Skowronek, 9th place, (Central European Region, Warszawa)
  • 2000 – P. Zielinski, B. Nowierski, P. Kubiaczyk, 3rd place, and M.Prinke, M.Rein, L.Olek VI place, (Mid Central European Region, held at University of Freiburg, Germany)
  • 1999 – P. Wesołek, B. Nowierski, P. Zieliński, 5th place, (Central Europe Region, held in Prague, Czech Republic)
  • 1999 – Ł. Gwóźdź, S. Piotrowski, P. Zieliński, 11th place, (International Collegiate Programming Contest, held at Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
  • 1998 – Ł. Gwóźdź, S. Piotrowski, P. Zieliński, 1st place, (Northwestern Europe Region, held in s’Hertogenbosch, The Netherlands)
  • 1997 – F. Pankau, D. Weiss, P. Wesołek, 9th place, (Northwestern Europe Region, held in Delft, The Netherlands)
  • 1997 – Ł. Gwóźdź, M. Przysucha, M. Zawirski, 6th place, (Northwestern Europe Region, held in Delft, The Netherlands)
  • 1994 – Z. Kaczmarek, R. Szulc, W. Wysocki, 8th place, (Northwestern Europe Region, held in Amsterdam, The Netherlands)

Annual IEEE Computer Society International Design Competition (CSIDC)

  • 2006 – P.Hołubowicz, Ł.Langa, P.Lichocki, S.Wąsik, mentor M.Sobczak, participation in world finals of CSIDC 2006: The IEEE Computer Society Sixth Annual Computer Society International Design Competition, with the project: IntelliForest: A network-centric system for forest monitoring and protection.
  • 2005 – J.Chmiel, M.Tluczek, O.Stankiewicz, W.Switala, mentor J.Jelonek, II place in the CSIDC 2005: The IEEE Computer Society Sixth Annual Computer Society International Design Competition, for the project: Read IT: A Portable Text Reading System for the Blind People.
  • 2004 – W.Jaśkowski, K.Jędrzejek, B.Nyczkowski, S.Skowronek, mentor J.Kniat, I place in the CSIDC 2004: The IEEE Computer Society Fifth Annual Computer Society International Design Competition, for the project: Lifetch Life Saving System.
  • 2002 – M.Kowalski, B.Nowierski, M.Rein, Ł.Szajkowski, mentor J.Kniat, II place in the CSIDC 2002: The IEEE Computer Society 3rd Annual International Design Competition, for the project: CarTooth. Car Payment System.
  • 2001 – P.Kowalik, P.Kubiaczyk, K.Nowak, S.Osiński, T.Pużak, mentor J.Kniat, I place in the CSIDC 2001: The IEEE Computer Society 2nd Annual International Design Competition, for the project: BlueEyes Conscious Brain Involvement Monitor.
  • 2000 – W.Gryncewicz, G.Jachimko, T.Janiszewski, A.Waliszewski, P.Zieliński, mentor J.Kniat, III place in the CSIDC 2000: The IEEE Computer Society 1st Annual International Design Competition.

Stipends of the Ministry of National Education

  • 2007/2008 – S. Bąk, H.Ćwiek, P. Domagalski, M. Kadziński, M. Kmieciak, S. Kopczyńska, J. Lembicz, P. Lichocki, M. Maćkowiak, W. Mruczkiewicz, S. Wąsik, K. Witkowski
  • 2006/2007 – F.Gorski, P.Hołubowicz, P.Lichocki, M.Mamoński, P.Marciniak, M.Płaza, M.Ruciński, S.Stempiń, S.Szczepanowski, P.Taront, S.Wąsik.
  • 2005/2006 – W. Jaśkowski
  • 2004/2005 – W. Jaśkowski
  • 2003/2004 – W.Andrzejewski, P.Chudziński, Ł.Olek, B.Paliświat, A.Wojnowska
  • 2002/2003 – M.Gabor, B.Nowierski, Ł.Olek, S.Osinski
  • 1999/2000 – Ł.Gwóźdź, D.Weiss, P.Zieliński
  • 1998/1999 – J.Miądowicz, P.Zieliński

Imagine Cup

  • 2009 – Team “Monastery of Innovations”: K.Kaczmarek with project “HospFinder” won the 2nd place in category “MashUp” in the World Finals of Imagine Cup, in Cairo.
  • 2008 – Team “Together”: T.Nowak, M.Wrzos, D.Walczak, P.Sikora, M.Ignac, won the 3rd place in the category “Software Design Interoperability” in the World Finals of Imagine Cup, in Paris. The team mentor was J.Jelonek.
  • 2008 – Team “Aero@PUT”: P.Kryger, M.Malaczyński,J.Pawlowski, P.Ślęzak won the 3rd place in the category “Embedded Development” in the World Finals of Imagine Cup, in Paris. The team mentor was W.Świtała.
  • 2008 – Team “Together”: T.Nowak, P.Sikora, D.Walczak, M.Wrzos,M.Ignac (alumnus from 2007, currently 1st year student of the Academy of Fine Arts Poznan.)qualified to the finals of Imagine Cup 2008 in categorySoftware Design Interoperability Award. Mentor: J.Jelonek.
  • 2008 – Team Aero@PUT: P.Kryger, M.Małaczyński, J.Pawłowski, P.Ślęzak (Dept. of Electronics and Telecommunication) was qualiffied to finals of Imagine Cup 2008 in categoryEmbedded Development. Mentor: W.Świtała.
  • 2008 – Team InPUT: S.Wybrański, M.Zygmunt, M.Tartanus, M.Wronowski, won the ‘business readiness’ award in ImagineCup Innovation Accelerator 2008 Palo Alto, CA, USA. for their project “OneSpace”.
  • 2007 – Team InPUT: S.Wybrański, M.Zygmunt,M.Tartanus, M.Wronowski, with their project OneSpace, chosen to participate in the Imagine Cup Innovation Accelerator program.
  • 2007 – J.Barcikowski (from our Institute) and J.Górniewicz (from University of Warmia and Mazury), I place in category “short film”.
  • 2007 – Ł.Kirchner, P.Sikora, D. Walczak, M. Wrzos, II place in the national finals organized by Microsoft Polandfor project smartEducation.Mentor: J.Jelonek.
  • 2007 – S. Wybrański, M. Zygmunt, M. Wronowski, M. Tartanus, I place in the national finals organized by Microsoft Poland, mentor: M.Sobczak.
  • 2006 – J.Barcikowski (from our Institute) and J.Górniewicz (from University of Warmia and Mazury), II position in category “short film”.
  • 2006 – M.Wronowski, M.Tartanus, M.Zygmunt oraz S.Wybrański,II place in the “Imagine Cup” organized by Microsoft Poland, in category software design, for project “foodExplorer”, mentor: M.Sobczak.
  • 2006 – M.Ignac, M.Stelmach, B.Rapp i W.Świtała,I place in the “Imagine Cup” organized by Microsoft Poland, III place in European half-finals in Slovenia,in category software design, for project “HeartBIT”, mentor: J.Jelonek.
  • 2005 – W.Jaśkowski, J.Gorgolewski, I place in Imagine Cup 2005, in category Visual Gaming.
  • 2004 – G.Sobański, L.Piątkowski, B.Pierzchalewicz, B.Wieloch, I place in the “Imagine Cup” organized by Microsoft Poland, for project “Safe City”, mentor: M.Sobczak. IV place in the East-Europe finals in St. John’s College in Cambridge.

Other contests and awards

  • 2011 – P.Kaleta, Z.Tenerowicz (AMU student), 1st place in the cathegory “most innovative idea” of the Hack4Europe!competition, for the project “EU Field game”.
  • 2011 – T.Grzywalski (graduate), J.Jurkiewicz (Ph.D. Student),J.Porzuczek, M.Szajek, 1st place in the cathegory “highest business value”of the Hack4Europe!competition, for the Art4Europe project.
  • 2010 – W.Mruczkiewicz, award for the best bioinformatics master thesis in the competition organized by Polish Bioinformatics Society.The title of the thesis was “Hyper-heuristics for Sequencing by Hybridization Problem”. Prof. Jacek Błażewicz was the supervisor of this thesis.
  • 2009 – M.Błażewicz, distinction in the best bioinformatics master thesis competition organized by Polish Bioinformatics Society.The title of the thesis was “RNA fragment search engine – project and implementation”. Dr. Marta Szachniuk was the supervisor of this thesis.
  • 2008 – M.Kmieciak, J.Palus, M.Szubert, M.Zawirski, I place in a contest of e-point companyfor the best diploma thesis.Tistle of the thesis”Distributed computing environment based on ProActive library”(“Rozproszone środowisko obliczeniowe oparte na bibliotece ProActive”). The supervisor: dr C.Sobaniec.
  • 2007 – M.Mamoński, P.Lichocki, S.Wąsik – II place in4th Greed N-Queens Contestin Beijing, China, in the cathegory of the biggest number of obtained solutions.
  • 2007 – M.Kmieciak, M.Zawirski, M.Szubert won the 1st prize in 4th Grid Plugtest contestin Permutation Flow Shop Scheduling in Beijing, China. Diploma .
  • 2007 – S.Wąsik, W.Mruczkiewicz, T.Żurkowski, 6th position in 12th Polish Collegiate Programming Contest
  • 2007 – K.Gałęcki, K.Gawronek, Award of the City of Poznań for the master thesis”Legislation support system for the Office of the City of Poznań”, supervisor: prof. dr hab. inż. T.Morzy.
  • 2007 – S.Wąsik, P.Lichocki, P.Hołubowicz, M.Kadziński,W.Mruczkiewicz, S.Bąk, M.Mamoński, M.Szubert – Polish Talent stipend from TP group foundation.
  • 2007 – S.Wąsik, W.Mruczkiewicz, A.Gawarkiewicz – III position;J.Lamecki, S.Walkowski, M.Matela – V position;W.Szymaniak, M.Szubert, S.Kochman – IX position, in the I Krakow Open Collegiate Programming ContestKrakOpen 2007.
  • 2007 – A.Gawarkiewicz, J.Lamecki, W.Szymaniak – I place in thVI Podlasie Collegiate Programming Contest(VI Podlaski Turniej w Programowaniu zespolowym).
  • 2005 – F.Gorski, P.Marciniak, M.Plaza, S.Stempin – I place,and P.Lichocki, M.Mamonski, S.Wasik – II place, in Grid Plugtests 2005 contest.
  • 2005 – W.Jaśkowski, S.Skowronek, S.Wąsik, I place, in Challenge 24, a 24-hour programming contest in Budapest, Hungary. Results announcement, team scores (local copies).
  • 2004 – S. Wąsik, P. Gawron, W. Bodzek – won the III Podlasie Collegiate Programming Contest(III Podlaski Turniej w Programowaniu zespołowym).
  • 2004 – B.Nowierski – a EuroTalent prize in the field of scienceawarded by Poznan branch of Polish state television.
  • 2003 – P.Kubiaczyk – a EuroTalent prize in the field of scienceawarded by Poznan branch of Polish state television.
  • 2003 – P.Senftleben, II award in the competition of the Polish Federation of Engineering Associations (NOT), Poznań branch, for the best Master thesis, and I award for a master thesis in electrical engineering, from the Poznan branch of Society of Polish Electric Engineers (SEP),supervisor R.Klaus, Ph.D, Assistant professor.
  • 2001 – M.Kosmowski, III award in the Nokia contest”My vision of the future of wireless communication”.
  • 1998 – M.Faifer, III award in the StatSoft company competition for the best Master of Science thesis prepared with the use of statistical data analysis tools comprised in STATISTICA software suite, supervisor: Barbara Wołyńska Ph.D., Assistant Professor